Модерният начин за мащабиране на текст и дименсии
Ако работите само в един мащаб и никога не ви се налага да го променяте, тази статия не е за вас. Но ако искате да проектирате свободно, без непрекъснато да се замисляте в какъв мащаб ще са ви текстовете и дименсиите, така че да изглеждат добре, има едно решение, което може да е подходящо за вас.
Проблемът: текстовете и дименсиите са или прекалено малки или прекалено големи при плотиране, а често са с различни големини: едните малки, другите големи.
Вече споделих класическият метод за справяне с проблема, който е да се прецени отначало в какъв мащаб ще е чертежът и да се изчисли ръчно големината на текста.
Неудобството идва, когато се наложи да сменим мащаба. Всички текстове трябва да се променят, за да изглеждат добре. При по-нестандартни проекти, невинаги знаем отначало какъв мащаб е подходящ.
Решението е просто: когато използваме вградената функция за мащаби в чертежа (drawing scales) си чертаем без да се притесняваме за мащабите, а накрая всичко се плотира в коректните големини.
ДА ама НЕ? Чертожните мащаби са съвсем лесни, но има две-три тънкости, които ако не се знаят, много бързо могат да ни откажат от тях. При неразбиране на основните концепции как работят чертожните мащаби може да се появят следните проблеми: текстовете са огромни; виждате по няколко текста един върху друг; текстовете са изчезнали в layout-ите?
Въпреки че буквалният превод е по-скоро безсмислен, ще използвам думата „анотативен“ понеже това е термина, който Аутодеск използва. Те са нарекли обектите, които имат възможност да се премащабират, когато променяме чертожния мащаб. Тоест, ако един текст е „анотативен“, големината му ще се промени, когато променим чертожния мащаб.
Започвам серия публикации за анотативните текстове. Примерите ще са с текст, но абсолютно идентично се прилат за други анотативни обекти като дименсии, стрелки, щрихове и блокове (да и блоковете могат се премащабират, когато това е необходимо).
Планът ми е да засегна следните теми, които ще публикувам през следващата седмица:
1. Създаване на анотативен текстов стил;
2. Настройка на мащаба и създаване на нови текстове с анотативен текстов стил;
3. Преобразуване на съществуващи текстове в анотативни;
4. Настройка на layout при анотативен текстов стил.
КОМЕНТИРАЙТЕ: