Как да свършим повече работа за по-малко време
Преди няколко дена имаше обучение, което планирахме да посетим от нашето проектантско бюро. Проблемът беше, че в момента сме пред предаване на огромен проект с много проблеми и всяка минута ни е ценна, какво остава за цял ден?
Най-лесното решение бе да си останем в офиса и да си дълбаем по проекта. Но аз взех по-трудното решение да отидем на обучението. В най-лошият случай, дори да не научиш нещо радикално ново, си струва да си припомниш някои неща, да си потвърдиш за други, че правилно разсъждаваш, а за трети да видиш поглед под малко по различен ъгъл. В крайна сметка курсът бе полезен, аз съм доволен, че го посетихме и ще разкажа защо мисля така.
Обучението като антикризисна мярка
Харесвате или не, кризата е засегнала всички браншове, в които се работи с AutoCAD. Вече взе да ми писва самата дума „криза“, но по-добре да говорим за възможни решения, отколкото да се правим, че не съществува.
Но всъщност как да преборим кризата? Истината е че ни трябва по-добра производителност или иначе казано трябва да можем да вършим повече работа с по-малко ресурси (хора и време). От това което аз виждам, при много фирми и хора това е напълно възможно.
Да свършиш повече работа за по-малко време има само един начин и той е да придобиеш нови умения. Конкретно в нашата работа, ако работим по-бързо и по-умно с програмата можем да съкратим срок от месец и половина на един месец. Веднага ставаш по конкурентоспособен. Всеки би искал, но не всеки би се „жертвал“ да отдели време, за да научи нещо ново. Тук виждам шанс за тези, които не ги мързи пред тези, които само обичат да мърморят.
Аз съм голям фен на повишаването на квалификацията и това е една от причините поради които стартирах този блог – обичам да разучавам нови техники, които пестят много време. Всъщност мисля, че основната причина, поради която нашето проектантско бюро не само оцелелява, а и се справя прилично добре е автоматизацията, която сме внедрили. Това обикновенно означава доста ровене, четене и изпробване.
Въпреки че писах за това още преди две години в статията си за списание CAD/CAM, когато кризата започваше, идеята за повишаване на производителността не е само мое мнение, а и според специалисти в областта на човешките ресурси „обучение и квалификация в периода на криза“ е ключово за успеха.
Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд препоръчват да се вземат мерки, така че „свободното време на работниците поради рецесията може да бъде използвано за обучение, така че както предприятията, така и работниците и служителите да се подготвят по-добре за икономическото възстановяване.“ Международното бюро по труда твърди, че „изходът на България от кризата е възможен чрез инвестиции в обучение, образование и иновации.“
За кого е подходящо обучение точно сега?
1. Хора, които търсят работа
Не бих искал да ви заблуждавам, че намирането на работа е лесно, но винаги има фирми, които търсят кадри. В момента на една обява се явяват над 100 човека и то хора с опит, които са готови да работят за заплащане по-ниско от това, което са получавали преди две години. От личен опит ви казвам, че освен вас като специалист, повечето фирми търсят и човек, който може много добре да се „оправя с AutoCAD-а“. Когато наблегнете на допълнителните курсове, които сте взимали това може да се окаже доста силен аргумент и да ви отличи от другите кандидати.
2. Хора, които имат работа и искат да я запазят
Имаше доста съкращения и никой няма да се изненада ако има и още. Ако преминете допълнително обучение ще покажете на шефа, че се интересувате от професията си и проактивно търсите развитие, което би могло да помогне и на фирмата. А в зависимост от ситуацията, може и да ви възстановят сумата, която сте инвестирали за обучение.
3. Проектанти на свободна практика
Обучението може да се окаже чудесен начин да се уплътняват „дупките“ между проектите, като не се губи тренинг. Освен, че работата е разпокъсана, като дойде е и със критичен срок „за вчера“. Тогава трябва да се работи на оптимални обороти.
4. Фирми, които искат да са конкурентоспособни на пазара.
Според реномираният блог за бизнес и мениджмънт Нова Визия има 3 основни бизнес стратегии за излизане от кризата и според цитираното проучване най-слаби финансови резултати са показали фирмите, които са пренебрегнали стратегията, в която основен елемент заема обучението. Тук е валидно и писаното за проектанти на свободна практика.
Винаги ще има хора, които ще кажат „чакай бе, то няма пари за заплати, ти в нови разходи ни вкара“. То всъщност не е казано, че всички ще оцелеят… Може да се разсъждава по темата.
А вие какво мислите по въпроса?
Аз съм напълно съгласен. Всяко ново научено нещо само може да ти помогне. Развитие…
Независимо какво работиш, трябва да вървиш напред. Дали в своята или в друга област, човек трябва да се развива.
@Иван
Между другото, като видях думата „развитие“ се сетих за страхотно видео, което разкрива какво наистина ни мотивира в работата ни.
То е базирано на бестселър, в който доказват с доста проучвания, че парите са лош мотиватор. Намерили са три неща, които ни карат да сме постоянно мотивирани и едно от тях е „развитието“ в професията (или предизвикателстото да се учим и да ставаме по-добри в това което правим).
Който знае малко английски задължително трябва да го гледа:
http://www.youtube.com/watch?v=u6XAPnuFjJc&feature=player_embedded