Тежко наследство за Revit. Но, действайте смело!
Когато използвате инструментите на Revit чертежите просто не изглеждат така, както сте свикнали. След сериозно количество настройки, нещата могат да придобият по-добър вид. НО! Чертежите на Rеvit никога няма да изглеждат така, както са изглеждали, когато сме ги чертали на ръка или на AutoCAD.
Всъщност и сега много хора, дори никога не чертали сериозно на ръка, чертаят чертежите си в AutoCAD съгласно практиката, наложена по времето, когато всичко се чертаеше на ръка. Наследството от чертането на ръка е много тежко. Въобще не се ползва потенциалът на програмата, което води до необходимостта от ненужна и скъпа хамалогия.
Ето защо ни е толкова трудно да минем на Ревит. Искаме нещата да изглеждат както преди, а е трудно. Теоритично можем да начертаем всичко на Ревит (чрез линийки и кръгчета), но тогава се губи смисълът на програмата.
Какво можем да направим по въпроса?
Можем да погледнем Ревит през нова прадигма. Revit не е новата версия на AutoCAD! Оттървете се от старите стериотипи и предубеждения! Покажете своята творба по нов начин! Експериментирайте! Действайте смело!
Много добро мнение. Истината е, че чертането на ръка и Autocad е винаги с нагаждане и пренебрегване на детайла и точността. Ревит заляга на точността и BIM проектирането.
Който е готов да мисли и чертае триизмерно – Ревит е неговата програма. Аз вече го направих. А вие?
Здравейте,
Съгласен съм напълно с казаното по-горе,както за новата парадигма така също и за „старите навици“ от „аксонометрията на ръка“.
Какво да се прави при положение,че практическите занятия/с AutoCAD/ в университетите възлизат на 30 до 60 часа и колегите след като се дипломират задават въпроса на кое да наблегнат.
В частност за себе си/нека не се приема в никакъв случай като самореклама!/искам да споделя как подходих аз.
Ще призная,че много ми помогна възможноста да работя с 3D studio когато той беше във версия 3.11/през далечната 1992 когато „супер“машините бяха 80486/.Но винаги съм се стремял да „расъждавам“триизмерно все пак живеем в трийзмерен свят.От времето когато „качих“ AutoCAD 2010 аз изчертавам проектите само и единствено в 3D.Продължавайки да „работя и с 3D studio MAX като хоби.В момента в който получихме поръчка за изготвянето на проект от една голяма западна компания,в качеството си на технически мениджър помолих собственика на фирмата аз да се заема лично с него/защото клиента държеше да съдържа освен 3D чертежи и BIM/.
В деня когато инсталирах Revit MEP имах чувството,че „Дядо Коледа“ е дошъл специално за мен.Първо беше интереса към новото,след това прекарах безсънни дни и нощи в разучаване и „игра“.Като N-ет еефкт искам да споделя,че не мога да си представя „инженерния свят“ без него.
Моите адмирации към „добрите стари рапидографи“още седят някъде в бюрото ми.С умиление си спомням за хелиографа,милиметровата хартия,чертожната дъска,пауса-„оризовата хартия“/така се налагаха слоевете на различните специалности/,благодарен съм и на първия ми преподавател по техническо чертане в техникума който държеше абсолютно безкомпромисно чертежите ни да са прегледни и чисти-за пръст по чертежа беше способен „да убие човек“ и нека не забравяме,че всички тези неща са в основата на креативния и модерен софтуер,но нека не забравяме и факта,че живеем в динамичния свят на 21век.
С пожелание за високи творчески успехи/когато пиша това имам предвид,че всеки един човек е творец,независимо в каква област е ориентиран/.