BIM и CAD? Какво значат тези толкова важни акроними?
Често срещам фрази от типа „BIM срещу CAD“ или „Разликата между BIM и CAD“.
Сигурен съм, че ще настъпя по крака някой с различно мнение, но все пак бих искал да дам няколко разяснения и моята позиция по въпроса.
Преди да започнем дискусията е редно да видим дефинициите за CAD и BIM.
CAD е акроним на Computer Aided Design или на български „Дизайн/проект направен с помощта на компютър„.
BIM е акроним на Building Information Model или „Строително информационен модел“ и естествено става въпрос основно за строителство на сгради и съоръжения.
Понеже BIM не се прави на ръка, а обикновено с „помощта на компютър“, ми е малко странно да говорим за BIM срещу CAD.
В CAD правим модели на проекти с помощта на компютър и според тази логика BIM би трябвало да е част от CAD, но по модерен CAD. BIM е CAD, който се възползва от 3D, от обектите и връзките по между им, както и от използването на обща, интелигентна база данни за модела. Не е ли тогава BIM просто по-модерен CAD?
Вече съвсем различен въпрос е „AutoCAD или Revit“? Може да зададем такъв въпрос, въпреки че съм казвал винаги моето мнение – не едното или другото, а правилната комбинация между двете. Само в много тясно специализирани случаи може да се случи само едното да е най-доброто решение.
От тази гледна точка след като сме CAD Тайни, би следвало да има повече информация и за BIM, нали така? За в бъдеще ще има повече неща за Revit, стига да има интерес. За сега честно казано не виждам такъв.
Естествено писал съм за BIM и преди. Например „Какво е BIM?“ и „AutoCAD или Revit?“
Но ми е интересно, какво мислите вие по въпроса? Какво са BIM и CAD според вас?
Поздравления за статията!
BIM представлява строително-информационен модел, който се създава по време на проектирането и се използва по време на строителството и експлоатацията на сградата. В САЩ и западна европа процента на проектите създадени на BIM е 50-80%. В следващите няколко години предполагам, че в България използването на цялостен модел ще нарасне. Добре е да се говори повече за BIM в университетите и от там младите специалисти да преценят в какво посока да развият уменията си.
Какво мислите за BIM специализация в някой от българските университети?
Здравейте
Има една мисъл – На човек който много разбира/по даденият въпрос/, не трябва да му обясняваш. Може да се окаже че той знае повече от теб. На човек който нищо не разбира, не бива много да се обяснява. Може да му стане скучно и да спре да слуша. Обяснява се на човек който разбира нещата, но му липсва информация.
Сега по темата
Така цитираният от Иван въпрос ми звучи като:
„- Каква кола да си купя? Форд или червена?“
Тъпо нали?
Изхождайки от факта, че в английския повечето неща се наричат с имена директно описващи тяхната функция, ще разгледам двете съкращения.
CAD (Computer Aided Design) – това е всяко приложение, което с помощта на компютър прави дизайн.*
BIM (Building Information Model) – специализирано приложение използвано в проектирането на сгради, тоест в строителството.
От горните две изречения следва, че BIM е част от CAD!!! Даже не по модерен CAD, а просто CAD. Защото май само в България се разделя 2D от 3D. Хората масово чертаят триизмерно, а после си вадят изгледи, разрези и каквото им трябва. CAD е всичко, което с помощта на компютъра ти помага при проектирането в най-различни сфери.
Така че за какво противопоставяне става дума? Освен в главата на някого?
Накрая искам да кажа няколко думи за AutoCAD. Според мен трябва да се „забрани“ изучаването на чистия AutoCAD от начинаещи. Просто защото това е програма, в която можеш много лесно да се „опетлаеш като пиле в кълчища“. Лично аз познавам много хора, който ползват AutoCAD по начина по коъто ползват и Paint – за рисуване. И са убедени, че така трябва!
По добре е според мен /и според учебните програми в доста университети/ човек да започне с някоя специализирана програма – SketchUp, ArchiCad, SolidWork, Inventor ….. стига компютъра им да може да ги изпълнява. Защото при тези програми много от нещата са дефинирани и по трудно можещ да се объркаш.
–––––––––––––––––––––––––-
* Дизайн = проектиране. Много ми е смешно като видя в името но някоя фирма „Проектиране и дизайн“!!! Все едно … „Заведение за хранене и ядене“
От малкия опит, който имам, съм разбрал, че при 2D става дума за чертаене, а при 3D се говори за моделиране. Трябва да се избягва терминът „триизмерно чертаене“, за да не се получават недоразумения.
Освен това се получават някои обърквания от значението на CAD и BIM. Най-грубо казано CAD си е проектиране с помощта на компютър, а BIM е модел на някакво съоръжение, било то сграда, фабрика или нещо друго. Ясно е, че и двете се осъществяват с различни програми на компютър.
Аз пък имам малко страничен въпрос, за мен не е въпроса дали 2Д или 3Д, то бъдещето е ясно – BIM (да не се бърка с 3D). Въпроса конкретно за България коя програма се ползва повече ArchiCAD или Revit. Чета изключително американски форуми за AutoCAD, но има и смесени теми за други програми, а там ArchiCAD почти не се споменава – само Revit. Гледам в Европа е обратна тенденцията (може би защото родината му е в Полша). Много от Европейските стандарти са застъпени в ArchiCAD докато в Revit трябва да се търсят допълнителни библиотеки (дори графиката на отваряемостта на прозорците е обърната по американски стандарт (ъгъла сочи пантите)). Аз упорито изучавам Revit – някакси по-ми е близък то AutoCAD, въпреки че е коренно различен, но все още не съм изпълнявал реален проект с него. Питам се въобще има ли смисъл да го изучавам ако няма кой да ме наеме с тези познания с Revit. Засега се справям отлично с 3D моделирането на AutoCAD, но осъзнавам вече колко е слабо в сравнение с истинския BIM модел. И сега мога да открия грешки, които могат да се допуснат с 2D чертането, генерирам си изгледи, разрези и визуализации от 3D модела но силата на BIM-а е 1. Автоматичните кол. сметки (които се актуализират автоматично със някоя промяна, автоматичните спецификации на дограма и т.н.); 2. Автоматичното актуализиране на разрези фасади (или обратното – на разпределение ако се актуализира някоя фасада); 3. (това е по сложно за БГ в зависимост от специалностите) Пълен BIM модел – от материалите зададени като структура на сградата (зададено като топлоизолация, конкретен тип керамични блокове и т.н.), се прави точен енергиен модел, който прехвърлен в Revit МЕP, да се поставят конкретни задачи за отопление, охлаждане, осветление, водоснабдяване. Избягват се грешки от преплитане на греди, вентилационни ръкави, канализационни тръби и нарушена минимална светла височина; 4. Revit Structure – изчистена конструкция без прекомерно презапасяване, ниски греди изникващи от нищото при недоглеждане при съгласуване и т.н. (Тук може би инж. Цукев да изтъкне предимствата, но съм виждал наживо интентично натоварени стълбища с огромни греди и фини – но пък изпълняващи еднакви функции. Най-малкото естетично не покриват изискванията ми, като не говоря като инвеститор :)).
Севдо,
ако говорим за Revit срещу ArhiCAD, това е една безкрайна тема, в която винаги ще има два лагера.
Моята позиция се подчинява на една проста теза. BIM има смисъл, когато всички специалности работят в BIM и в една среда.
Според мен за България е много по-реалистично да се сформира екип с архитект на Revit Architecture, конструктор на Revit Structure и специалности на Revit MEP, отколкото това да се постигне с платформата на ArchiCAD.
Има бегли стъпки и варианти в тази посока с ArchiCAD, но на практика ArchiCAD си остава изолирана само за архитекти.
„ArchiCAD си остава изолирана само за архитекти“, откъдето идва и самото му име. Аз също съм привърженик на пълния модел. Пример е и че от Revit Structure по-лесно се прехвърляло към изчислителните ви програми. Последната версия 2013 на REVIT върви в три части пакет Architecture, MEP, Structure, което още повече улеснява нещата. Просто в БГ повече се изучава и използва ArchiCAD, доколкото знам и в УАСГ. Познавам много малко хора ползващи Revit и то архитекти. От другите специалности не съм виждал проекти направени с тази програма. Темата за АrchiCAD vs. Revit я следя по чуждите форуми, но мен ме интересува в България как е, а тук няма много такива дискусии или повечето са насочени към ArchiCAD.
Revit е много по-млад софтуер сравнение с ArchiCAD. Поради това все още по-малко хора го ползват.
Във времената когато основно се използваше AutoCAD, ArchiCAD беше единствената читава алтернатива, а Ревит не съществуваше. Тогава Архикад много дръпна и стана популярен в България.
Няма статистика, но аз виждам все по-малко хора да ползват Архикад и все повече Ревит.
Благодаря за отговора инж. Цукев. За съжаление съм от малък град и работим екип от проектанти, които ползват изцяло Аутокад. Имам познати архитекти които ползват Архикад и един Ревит. Разчитах на някой колега като Вас от София, които имат по-преки наблюдения над развитието Ревит. Тази тенденция следва да се премести и при нас след време 🙂 надявам се, така че ми давате надежда да продължа с изучаването на Ревит.