32 или 64 битов AutoCAD да изберем?
Има 32 битов AutoCAD и 64 битов AutoCAD. Кое да изберем да си инсталираме? Същият въпрос се отнася и за много друг софтуер за чертане като Revit например.
Ще споделя моя опит, за да имате малко повече информация по въпроса и надявам се да можете да вземете правилното решение.
Първо едно важно уточнение. Не можете да инсталирате 64 битов АutoCAD на 32 битов Windows. Windows-ът трябва да е 64 битов. Второто уточнение е че процесорът ви също трябва да е 64 битов, но това най-вероятно е така ако сте го купили през последните пет години.
Каква е разлката в битовете?
Разликата при 32 и 64 битовия софтуер е в начина на записване на данни и работа с оперативната памет. 64 битовият софтуер няма ограничение в паметта и може да използвате максималния размер на паметта, ако например имате 6GB, 8GB или повече. Ако сте с 32 битов софтуер, а имате 12GB рам не можете да я използвате цялата, за да отворите по-тежки файлове например, а ще използвате само 4GB.
Кое е по-бързо?
Това е доста често задаван въпрос, но не е много коректен. При малки файлове няма да има разлика, дори някои твърдят, че 64 битовият софтуер е по-бавен. Реално разлика може да дойде от това, че когато се отворят големи файлове, AutoCAD няма да „слопи“ по диска, а ще ползва по-бързата оперативна памет.
Кой трябва да инсталира 64 битовата версия?
От гореизложеното идва и заключението, че 64 битовата версия е подходяща за хора, които работят с по-обемни файлове, които изискват много памет. Аз имам файлове с тежки растерни подложки, които с лекота заемат целите ми 8GB и поради това съм с 64 битовата версия.
И тъй като не бих се нарекъл точно специалист по хардуер ще се радвам да чуя вашия опит в тази насока.
Инсталирахте ли си 64 битовата версия? Каква разлика усетихте? Коя версия предпочитате?
Както е казал Мечо Пух: Колкото повече, толкова повече!
A бе с тая лакомия за памет по-добре 64 битова версия, че иначе не се знае в кой момент версия 2011 ще гръмне. За нея в ситемните изисквания е написано и без това 2 ГБ памет, което значи че 32 битовата версия би работила на границата на ресурсите на Windows XP. A аз се надявам да правя с това нещо повече от демо файловете на Аутодеск. Демек изводът се налага от самосебе си.(за съжаление на потребителите – от моя тъжен опит инсталирането и нормалната работа на 32 битово приложение под Win 7 e нещо, сравнимо с революция и почти непостижимо за Майкрософт и повечето велики програмисти :-(( )
За 3Д – категорично 64 битов. За Autodesk Architecture – също.
Здравейте,
Аз съм със „64 битов“ процесор от 2004 година.
Респективно винаги съм се стремял и софтура ми да е за такава конфигурация.Имайки предвид това което колегата е написал по-горе извода се налага от само-себе си.За бързината и производителноста всеки предполагам знае,тя е в полза на „64 битовите“ конфигурации.
С пожелание за много творчески успехи.
Колега, за мое съжаление и за кеф на Майкрософт ми се наложи да измина дълъг път към 64 битовата операционна система. Основния проблем до момента беше политическия проблем с драйверите за хардуера и почти пълната липса на поддръжка за 32 битови приложения. Но след като Аутодеск и Майкрософт се обединяват по тоя начин и ми опират ножа до кокала, нишо друго не ми остава освен да им тегля по една профилактична майна (не е добре да е повече от една, че ще се размножат), да си ъпгрейдвам хардуера колкото може и да минавам на 64 битова операционна система, щото както са я подкарали аутодеск утре ще извадят изискване за минимална конфигурация 16 ГБ оперативна памет