Какво е BIM и трябва ли ни?
Постоянно сме под атака от рекламни кампании на различни фирми, статии и изказвания на „експерти“, усилено рекламиращи различен BIM софтуер. Най-популярни в България са Revit, ArchiCAD и Allplan. Ако видите брошурите ще решите, че това е решението на всичките ви проблеми. Но какво е BIM и трябва ли ни? Това е въпрос, който трябва да си зададем.
BIM идва от Building Information Modeling и в превод означава Строително Информационен Модел. Чрез BIM се създава и управлява документацията за един проект през целия му живот. т.е. от архитекта, през инженерните специалности, през строителите и след това поддръжката на сградата.
Моделът е 3D и представлява една база данни с информация, която всеки участник в процеса използва за различни цели. Проектантите ползват BIM за сложни анализи за ефективността на сградата, конструкцията и системите на сградата, като в крайна сметка създават строителната документация. Строителите използват BIM за да управляват по-ефективно ресурсите необходими за проекта (материали, персонал и техника). Това, заедно с възможността за по-точно остойностяване води до предимство пред конкурентите още по време на търга за строителство. Инвеститорите правят бързи финансови анализи за своята инвестиция, пестят разходи от липсата на конфликти, ускореното строителство и ефективната поддръжка на сградата.
- Дава възможност на проектанти да намалят времето за чертане и да се концентрират върху проектирането;
- Дава информация на Строителя точно какво количество от кои материали са му необходими, кога да ги поръча и кои подизпълнители кога да бъдат на обекта, като по този начин пести време и оптимизира cash-flow-а и изразходването на ресурсите си;
- Липса на проблеми в проектите и по-ефективна работа на Строителя води до намалено времетраене на строителството и минимизиране на исковете на Строителя. Това от своя страна води до намаляване на разходите, съответно по-висока възвращаемост на инвестициите си на Възложителите.
- Повишена координация и рязко понижаване на грешки във всички етапи от лоша координация;
- Точни количествени сметки и спецификации
- Строителната документация на някои от специалностите много трудно се докарва до вида, който е наложен като практика в България, което води до трудности по време на одобряването и разчитането на проекта;
- Необходимост от закупуване на нов софтуер;
- Необходимост от планиране на внедряването на новия и сериозна инвестиция от време за обучение;
- Допълнителни разходи за по-мощен хардуер;
- Трудно и бавно внедряване на BIM от колеги, с които работим.
- Липса на локализирани библиотеки, съпътстващи софтуера.
КОМЕНТИРАЙТЕ: