Как да превърнем сканиран чертеж (pdf,jpg,tif) в AutoCAD dwg?
Независимо дали работим често със сканирани чертежи или по-рядко ни се налага да се борим с тях, почти няма проектант, който да не се е опитвал да вкара сканирана информация в AutoCAD.
Най-често срещан е случая, в който имаме сканирана карта, която трябва да ползваме за подложка на нашия чертеж или пък да ползваме като референтна информация докато чертаем, дори и след това да не плотираме сканирания чертеж.
С две думи, сканираните чертежи са „растерни изображения“, най-често във формат jpg/jpeg, pdf или tif и те са като „картинка“, която не можем да модифицираме – не можем да избираме линии или други обекти, както можем да правим това в AutoCAD.
Има няколко варианта да вкараме тези изображения в AutoCAD:
1. Автоматично конвертиране (растер към вектор програми)
Това е идеалният вариант, при който нашият чертеж, който е растерно изображение се вкарва в програма и тя ни генерира dwg файл, който можем да отворим в AutoCAD и вече да работим върху чертежа, като при всеки друг чертеж.
Стъпките са прости. Има безброй различни програми (някои безплатни, други платени) за превръщане на растерни изображения във векторни. Могат да се намерят с едно търсене в google на „raster to vector software“. Подава се сканирания чертеж и програмата ни връща dwg или dxf, които отваряме в AutoCAD.
Проблемът е, че този метод рядко работи. Колкото и да е добро качеството на сканирания чертеж, програмите не могат да разпознаят добре линиите и резултатът е лош. DWG-то е въобще неизползваемо, ако ни трябва висока точност. Забелязал съм, че тези програми не работят добре и с текст. Например имената на улици и номерата на парцели от една карта се превръщат в нечетливи йероглифи.
За мен този вариант никога не е работил добре, но съм наясно, че в определени ситуации може да свърши работа – например когато имаме наистина качествен хартиен носител, качествено сканиране, не ни трябва висока точност и чертежът няма текстове.
2. Полуавтоматично конвертиране (чрез програми като Raster Design)
Осъзнавайки проблемите на 100% автоматичните методи, се появиха няколко програми, които са на полу-автоматичен принцип. Най-добре развита като чели е Raster Design, която естествено е най-популярна понеже е на Autodesk и е тясно интегрирана в AutoCAD. Даже в разните софтуерни пакети на Autodesk често фигурира и ако имате някой от suite-овете, може и вече да я имате.
Принципът тук е, че имаме отделни инструменти. Например ако искаме да дигитализираме хоризонтал, избираме хоризонтала от сканирания чертеж и програмата го превръща в AutoCAD обект, като ако срещне някъде проблем или прекъсване, спира и ние като оператори можем да зададем следващата стъпка, след което програмата продължава да разпознава автоматично. По този начин можем да превръщаме всякакви обекти от сканирания чертеж в Аутокад обекти.
Получава се точен и качествен краен чертеж, но изисква доста ръчна работа и често избор на обектите един по един. За разлика от автоматичния метод, където програмата ни дава dwg-to за под минута, тук може да се наложи да работим цял ден, но пак е по-бързо, отколкото изцяло ръчно да подчертаем чертежа, което би отнело например три-четири дни.
3. Обработка на сканирания чертеж (чрез програма като Photoshop)
Често се получава така, че няма необходимост да се променя сканирания чертеж, а само да се използва като подложка. Тогава може да се премине към вариант, в който ние закачаме сканирания чертеж в AutoCAD, без да го векторизираме. Това можем да направим чрез xref и той си стои една „картинка“, върху която чертаем.
В повечето случаи обаче не можем просто да „закачим“ сканирания файл, защото при сканирането са се получили сенки, оттенъци и други паразитни форми, които ни пречат. Тогава можем да прибегнем до редакцията на изображението и както знаем най-популярния софтуер за обработка на растерни изображения – Photoshop. Чрез нея можем да изчистим ненужното, да оправим фона и доста често може да се стигне до резултат, годен за подложка.
Проблем тук остава обаче големината на файловете. Сканираните файлове са големи и когато ги закачим в AutoCAD, програмата започва да се затруднява. Трябва ни доста мощен компютър с много рам памет, за да работим нормално. При плотиране отново има сериозно забавяне и чертежите излизат много по-бавно, отколкото в предишните варианти.
Този метод обаче често е най-бързият възможен от всички разглеждани методи и ние в нашето проектантско бюро го ползваме най-често него.
4. Ръчно пречертаване на сканирания чертеж
Последният вариант е да закачим файла, както е сканиран в AutoCAD, да си плюем на ръцете и да „повторим“ линиите отгоре. Това е метод, който изисква най-много време, но получаваме лек и качествен файл. Това е вариант, ако нямаме, не познаваме или не искаме да учим допълнителна програма като Raster Design.
Няма много какво да се говори за този метод, просто се хвърляме в повече хамалогия, което в някои случаи може и да е оправдано.
Кой метод използвате вие? Кой софтуер работи за вас най-добре?
Рядко в ежедневната ми работа се налага да вкарвам изображения, но от няколкото пъти, в които ми се наложи, използвах точно точка 3 и формат TIF в Аутокад и мисля, че изисква най-малко ресурси на машината.
Относно дообработката на изображението с Photoshop…това ми звучи малко като да стреляш муха с пушка, за такива елементарни дообработки има десетки безплатни програми (Photoshop мисля, че гони 2000лв лиценза) и личното ми мнение е, че е по-разумно да се ползват те.
@Георги Георгиев
Най-добрата безплатна алтернатива на Photoshop е GIMP и за съжаление точно при такива сканирани изображения много се дъни. Изключително бавно работи. Самото отваряне на файла може да ти скъса нервите.
@инж. Иван Цукев
Много полезно мнение! Както казах, нямам пряки впечатления от програмите, понеже съм си вкарвал картинката без никакви допълнителни обработки. Ще ми е интересно някой да сподели, ако случайно е ползвал и нещо друго.
Първите два метода стават при много чисти подложки. Иначе се получават едни криви линии които понякога са по неясни.При третия може и да не се налага допълнителна обработка за почистване, само да се направи по светъл като фон. Чертането върху подложка само при малки площи. Вече почват да навлизат и кадастрални подложки в CAD формат. Стига да има от къде да ги вземеш.
Преди дни ми се наложи да правя чертежи от „рисунки“. Мъка!!! но първо се обърнах към геодезиста и ми даде КВС, поне някой имоти влязоха в работа.След това сканирах копираните от големите сиво-сини чаршафи а3-ки, но pdf беше тежък и неясен, tif свърши по-добра работа. Вкарах ги като подложка, дадох им send to back, за да застанат зад аутокадските линии. Файла естествено стана тежък и отвратителен за работа. Не беше перфектно, но за конкретната задача свърши работа. Тук-там ми се наложи и да добавям линии. И просто си преставих цялото чертежче да го преповтарям с линии или още повече и с хоризонталите…
Моя съвет е – за такива неща, освен ако обекта не е в гората – търсете геодезисти…
Ако не намерите – сканирайте – закачайте и рисувайте отгоре…
@инж. Янков
Разбира се, използването на тези методи не заменя работата с професионален геодезист.
Еднa скобкa – от 2010 или 2012 нaтaм хвaщa някои векторни aтути нa Xref- нaти pdf-и – крaй, средa… не е бог знaе кaкво и нa слaби мaшини лaгвa, но зa КС- тa върши рaботa…
@инж. Иван Цукев
Paint.NET – това ползвам за обработка на растерни файлове, безплатна е.
В моята работа, много често ми се налага да правя проекти, които ми изпращат в PDF формат. За да ги ползвам и да свърша работата по-бързо, използвам конвертора AutoDWG. В повечето случаи ми върши добра работа.
Аз използвам доста често външни растери. За ускоряване на работата на Autocad, пъво обработвам растерните изображения( jpeg,tif, PDF) в coreldraw – PHOTO-PAINT. Не знам дали друг го използва ,но аз съм свикнал с него и с минимални усилия – намалявам големината им(с около 60%) а и подобрявам качеството.
@Тодор Ангелов
Тоест ползваш метод 3, но вместо Photoshop използваш друга подобна програма, която познаваш/
Аз конвертирам PDF в jpeg и го вмъквам в чертежа в отделен слой, използвам функцията send to back и заключвам слоя. Понякога нагласям прозрачността на ‘снимката’ на около 60,70% за да се вижда по-добре чертежа. Файла не е много тежък и Аутокада не ‘забива’, както, ако имаме вмъкнат PDF
Аз ползвам командата pdfattach.