Да се оттървем от повтарящите се обекти
При по-големи чертежи, дори на по-мощни компютри, AutoCAD може да се забави значително и работата с програмата да стане некомфортна. В много от случаите обаче самите ние сме си виновни. По време на чертането се копират обекти и когато имаме два обекта един върху друг, визуално всичко е наред, но реално имаме повтарящи се обекти които не ни трябват, а натоварват излишно чертежа. Ще се учудите като разберете колко много такива обекти имате.
Можем ли да проверим линия по линия и блок по блок дали всъщност не са два, три или четири на едно място? Ръчно би било абсурдно, но има една хитра команда, която прави автоматично това вместо нас. При по-големи чертежи може да ви помогне значително.
Напишете в командния ред OVERKILL и след това ALL за да се изберат всички обекти или изберете само част от обектите с мишката. Ще се появи прозореца с опции. Аз препоръчвам да се оставят отметките така както са показани в прозореца по долу. По-важно е да се прецени каква стойност да се зададе в numeric fuzz, което представлява отместването, при което AutoCAD ще възприеме линиите за една върху друга. Ако ви е страх, че по погрешка може да изтриете две близки линии, може да зададето стойност 0.000001, но в повечето случаи 0.1 или 0.01 върши добра работа като коригира и съвсем леко отместените линии.
Ето един примерен резултат от комадната на съвсем малък чертеж. За съжаление командата не работи много бързо и може да се наложи да се почака при чертежи с повече обекти.
Ако все пак, чертежът все още се бави, пробвайте тези трикове как да ускорим работата на AutoCAD.
Само ще вметна нещо: при тази команда има голям шанс АутоКад-а да забие. Особено при големи и сложни чертежи (тъкмо където бихте имали нужда от нкомандата).
ИЗВОД: ПРЕДИ ДА СТАРТИРАТЕ OVERKILL СИ ЗАПАЗЕТЕ ФАЙЛА 🙂
ако не друго, комамдата ще ви се отблагодари със сигурност с една хубава кафе-пауза. За по-добър резултат можете да си пиете кафето, стискайки палци.
@Захари
Това е винаги добра идея! Особено когато се експериментира с нова команда!
Иначе да, командата е бавна. Но ако чрез нея намалим тежък файл, който е проблематичен, отваря се и се обработва бавно, си заслужава еднократното изчакване, вместо непрекъснатите забавяния.
Един бърз въпрос преди да съм тествал повтарящите се обекти в един слой ли трябва да са? Ако не кой обект ще остане и кой ще си замине ?
Аз ползвам и „-exporttoautocad“ чертежите олекват значително 🙂
Зависи от настройките на overkill.
Ако е сложена отметка на „ignore layers“ ще премахне дубликатите дори да са в различни слоеве. Ако са не е сложена отметката – няам да ги премахне.
А що се отнася до запазването, може би вече имам тик CTRL+S дори и да не съм в AutoCad , ако а 🙂