Два метода за избор на обекти при претрупани чертежи
В това видео давам отговор на няколко въпроса, които регулярно получавам по имейл или на Facebook страницата на блога. Първият въпрос е как да изберем обекти, когато имаме няколко обекта един върху друг. Вторият въпрос е как да махнем досадно изкачащите прозорци при избор на обект и въобще какво представляват те.
За удобство на хората, които не могат да гледат видео съм добавил и текстова версия, извадена от видеото.
Ако не виждате видеото, натиснете тук.
Команди към видеото:
CTRL+W Включва/изключва Selection Cycling след AutoCAD 2011
Shift + Space Превключва между избор на припокриващи се обекти
CTRL + Shift + P Включва/изключва Quick Properties
Текстова версия на видеото
Текстовата версияе говорът от видеото, но превърнат в текст и е направен за тези, които или нямат възможност да гледат видеото или предпочитат текст вместо видео. Ако сте гледали видеото, няма нужда да четете този текст.
Здравейте,
Аз съм Иван Цукев от блога „CAD Тайни“ и днес ще покажа един трик как да работим с чертежи, при които имаме претрупване на информацията или няколко обекта един върху друг.
Примерът, който аз използвам очевидно не е прекалено претрупан чертеж, но това е само един фрагмент, който ще ни покаже, ще ни помогне по-лесно да демонстрирам как може да избираме обекти, когато имаме няколко обекти един върху друг.
Тук в случая имаме три линии една върху друга и те даже не се виждат, че са три. Ще копирам тези обекти и с командата „move“ ще ги раздалеча, за да видим всъщност, че тук имаме една червена, една синя и една зелена линия. Как мога да избера червената линия, която е под другите две? По-старите ползватели на Autocad знаят че има един трик с shift и space. Когато аз си посоча обект с мишката и натисна и задържа shift и натисна space, AutoCAD почва да ми избира различна линия. Тоест ако аз тук искам да избера червената, ще натисна и мога да избера червената. Съответно да пусна команда и да обработвам само червената.
Ако искате, може да използвате този трик и той да ви е напълно достатъчен, когато има няколко обекта един върху друг. Така че може да избирате този, който вие необходим, защото е доста досадно така да се мъчим как да изберем обекта, когато има препокриващи се линии.
В 2011 обаче въведоха един друг инструмент, който също така помага. Казва се „selection-cycling“. Пуска се с тази отметка долу или с бързия клавиш ctrl + w. Когато той е включен и натисна избора на линия, AutoCAD ми показва този прозорец, в който ми дава възможност аз да избирам, която линия аз пожелая. Малко по-лесно отколкото с shift+space, както направих същото нещо.
Тоест, аз от тук мога да натисна червената линия и поради някаква причина ако искам да я обработвам, да я сменя с друг цвят. Натискам клавиша Esc. По този начин може да избираме малко по-лесно обектите, когато има няколко препокриващи се обекта.
Аз исках да покажа това и поради една друга причина. Много хора са си инсталирали новата версия, но не знаят за тази възможност и получавам страшно много запитвания какъв е този прозорец и как мога да го изключа. Ако ви дразни всеки път, когато избирате линия да ви се показва това прозорче, просто го изключвате от тук и това няма да ви се показва.
По-същия начин този прозорец „quick properties“ се изключва от тази отметка тук. И сега вече каквото и да избирате няма да имате тези изчакащи прозорци. Естествено по всяко време може да ги върнете и да работите с тях.
Това е удобно при претупани чертежи и не го препоръчвам да стои включено непрекъснато, а само когато ни потрябва и когато искаме да изберем нещо. Може бързо да се включи и изключи с ctrl +w. Но както казах една от основните причини, поради която правя този урок е, че много хора ме питат какъв е този прозорец, как да го изключа. Оказва се, че веднъж включен, страшно много хора се дразнят, че им подскача този прозорец. Просто натискате върху бутона долу в лентата със състояния и го изключвате, когато не ви трябва.
Това е от мен в този бърз урок за AutoCAD. Ако искате да получавате AutoCAD уроци по имейл, може да запишете за безплатните уроци имейл, където изпращам уроци по имейл.
Полезен съвет, сега научих за функцията Selection Cycling. Ще я ползвам когато имам нужда занапред.
Да, всъщност много хора не знаят, че я има, а може да свърши работа..