Автоматична спецификация за дължини
„Как да се автоматизира спецификация по тип на дължините на ел инсталация“?
Това беше въпрос, зададен неотдавна в блога. Има много възможни решения. Това, което предлагам аз може би е най-бързо, без допълнителни лиспове, а и работи не само за електро инсталации, а за всички обекти, при които е необходима спецификация по дължина и елементът се чертае с линия или полилиния Това може да са всякакви тръбопроводи например – водопровод, канализация, газопровод и т.н.
Използва се dataextraction, за който съм показвал примери и преди. Сега съм направил едно видео, понеже това е най-лесният начин да се покаже и разбере дадена възможност на програма. Може да се паузира докато опитвате на вашия компютър, да се връща назад няколко пъти, за да станат ясни нещата стъпка по стъпка. Доста по-удбни се оказват видео уроците от всякакви книжки и дори устни обяснения.
Ако не виждате видеото, натиснете тук: AutoCAD видео уроци
Човек, за 2007 има eattext и atttext но не става ;(
Аз ли бъркам или само след 2007 работи както е в мууви-то?
@tihomir petkov
Data extraction е въведена в 2008 версия ако не бъркам. 2007 не е лоша версия, но няма много неща, които водят до по-бързо чертане.
Здравейте,
Искам да споделя с Вас една чудесна книга и то на български език.
„Основни AutoCAD команди“ в предишен коментар бях споменал за нея,а сега намерих и линк.Полезна е не само за начинаещи тъй като доста подробно описва командите/онагледено със „скрийншотове“/започвайки от версия 2000 и стигайки до 2010.
http://www.books.bg/books/298/153417.html
P.S. Има още няколко полезни ръководства издадени от същите автори.
„Потребителски настройки на AutoCAD 2010″,“Динамични блокове и параметрични ограничения в AutoCAD 2010“ и „Материали,визуализация и анимация в AutoCAD 2010“
С пожелание за много творчески успехи.
Здравей, наистина много полезнинки има в блога дори и за мен човек занимаващ се от 9 години с AutoCAD.Много инересно е това с Data Extration пробвах доста пъти примера за ел.кабелите става чудесно, но се опитвам в момента да направя спецификация на армировка и искам да въведа и колона в която се смята дължината на армировка(дължина x линейно тегло).Реших да направя формула от бутона за формули и се зачудих къде и как да въведа информацията за линейно тегло на определения тип армировка. Преди това съм задал имена на слоевете които да отговарят на определен номер или Ф армировка и примерно влизам в слой с име N10 и чертая и т.н..Ако може да помогнеш с случая дано и не затруднявам.
дължината на армировка(дължина x линейно тегло)
Тук съм объркал неискам да се смята дължината на армировката понеже я имам вече а килограмите на всеки тип армировка.Примерно колко килограма е N10,Ф6.5 и т.н. За да мога да получа общото тегло армировка.
@Христомир
Аз не бих задавал килограмите за всеки тип армировка а бих ги изчислявал на базата на диаметъра и обемното тегло на стоманата.
Така в едната колона е диаметъра, в другата дължината, а в третата чрез формула изчисляваш общото тегло. L * 2пr^2 е обема и се умножава по обемното тегло на стоманата (78.5). Трябва само да видиш мерните единици как бяха.
При генерирането на таблица искам да направя трета колона примерно „Дължина по 2“ и да ми смята т.е. правя формула, но накрая нищо не ми смята .Форматирам клетките да са числа формулата също но … ако може да поместиш пример за това а също така и за обвързване на генерирната таблица с външен екселски файл. 🙂
Много полезна команда, която използвам ог около 3 години. Чудесно се прехвърлят данните в Eecel, а след това …, е на всики каквото ми трябва.
За съжаление още си блъскам главата, как да показвам паралелно до полилинията и дължината на огделните й части.
Някой да помогне?