Какъв процесор ни трябва за AutoCAD?
Процесорът е може би най-важната част при работа с AutoCAD и за това е важно да направим добър избор.
Но ако си купуваме компютър за работа с AutoCAD, кой е най-добрият избор на процесор?
Първо, това зависи от работа, която ще изпълняваме. Ако ще работим в 3D и ще рендерираме, то отговорът е ясен. Възможно най-бързият и с най-много ядра, който можем да си позволим.
Но ако не рендерираме, кой е по-добрият избор дву-ядрен, четири-ядрен, х-ядрен?
Първо искам да споделя едно изображение от работа на компютър, на който има натоварен AutoCAD. Ето изображението:
Очевидно само единият процесор се използва и AutoCAD се възмолзва само от една четвърт от процесорната мощ.
Проблемът е, че AutoCAD не поддържа многоядрени процесори. Всъщност теоритично поддържат многоядрени процесори при 2д регенериране на екрана и при рендериране. Има дори една променлива WHIPTHREAD=1, която дава фалшиви надежди. Регенерирането на екрана не е толкова интересно, а рендерирането е задача, която не правим всеки ден.
Истината е, че реална и ефективна поддръжка на многоядрени процесори няма.
От тук си вадя извода, че ако имаме ограничен бюджет е много по-добре да се вземе по-бърз процесор с по-малко ядра, отколкото да се вхърляме на много-ядрен, само защото повече е по-добре…
В момента най-ценово ефективни са като чели i5 процесорите. По-малко ядрен не бих взел, защото все пак имаме и други програми и операционна система. Колкото до i7 например, почти няма да се забележи по-добра производителност. Ако се забележи, тя ще бъде по-скоро заради повечето кеш, който слагат на тези процесори.
Все пак, не бих казал, че съм хардуерен специалист, а просто споделям някои наблюдения от опит. Но ми е интересно, какви са вашите наблюдения и вашето мнение по въпроса?
Аз не споделям наблюдението за начина на използване различните ядра от АутоКад. При мен и двете ядра са равномерно натоварени при работа. Поне в графиката на таск мениджъра.
Иначе темата е много интересна (още повече, че скоро ще трябва да обновявам хардуера) и се надявам да се стигне истината 🙂
При мен равномерно се товарят 4 от 6 физически ядра (AMD Phenom II X6 2.7GHz)Иначе процесора съм го взел главно заради работа с 3DsMAX и V-ray.
@Драган
„При мен и двете ядра са равномерно натоварени при работа“
– равномерно, ама на по 50% 🙂 просто ОС менка ядрата, да греят поравно…
Направих експеримент с едно рендериране. При мен и двете ядра се натоварват еднакво. Наблюдавам работата им с една програмка CoolBeans. Процесорът ми е i5-2410m, на 2.3GHz, но заради TurboBoost технологията сега се натовари на 2.7GHz. А AutoCAD е версия 2013-64, както и Windows Ultimate-64
Нейко,
при рендериране това е така. Но когато не ползваме рендериране, реално ползваме само едно ядро.
Да, направих втори експеримент. Пуснах 3D-orbit на едно тяло и го въртях и наблюдавах работата на процесора, натоварваше се само едното ядро.
Моят пример беше с autolisp скрипт, който чертае надлъжни профили.
Интересна тема! И според мен няма значение много процесора, ако не рендерираме. Подкрепям обаче едно от горните мнения, че е добре да сме с SSD диск. Скоро си взех таблет с такъв диск и windows 8 и върви доста плавно и добре.
Реално погледнато, ако не рендвате или нещо подобно изискващо много процесорна мощ, хард диска ви бави процесора в нормалната работа. Диска не смогва да подава информация на процесора и рама за обработка.
Ще ми бъде интересно, ако някой работи с видео карта nVidia Quadro дали има разлика при 2D работа.
Аз имам nVidia Quadro на единия ми лаптоп, който е HP Workstation.
Вече е доста стара машина и мога да кажа, че процесора е от много по-голямо значение.
На компютри с по-бързи процесори и по-кофти видео карти AutoCAD върви много по-бързо, отколкото на по-бавен процесор с професионална видео карта.
Видео картата не изключва избора на бърз процесор. Тоест логиката „имам много добра карта и за това не се нуждая от чак толкова бърз процесор“ я няма за Аутокад.
Ще взема да пусна наистина една тема и за хард дисковете 🙂
Имам доста какво да споделя по въпроса, но ще стане много дълго за коментар
Накрая ще имаме по една тема за всяка важна част от компютъра 🙂
btw. Моето мнение е, че РАМ е много по-добър избор от SSD ако искаме да правим ъпгрейд и избираме едно от двете.
Само искам да добавя, че нещата са комплексни! Най-важна е синхронизацията между отделните компоненти на компютъра. Също така може да си с най-напомпаната машина и пак да не ти върви када както очакваш. По тази причина хората от AUTODESK си имат специален отдел, който се занима с компилирането на програмата към компютрите… и ако се поинтересувате повече ще видите, че има сертифицирани машини за работа с кадовете :)))/от там може да „крадете“ идеи какви компоненти са ви необходими ако сте решили да си сглобявате машина 🙂
Колеги,при 2х CPU нямате никакви проблеми. Дори единият процесор да е на мах. имате работоспособен комп. (поне интернета да се използва де 🙂 )
Изключително интересна и ползотворна тема, благодаря на всички за мненията .
Разбрах че е по важно процесора да бъде по бърз.Тъй като ми предстои да сменям компютъра бихте ли ми казали какъв процесор е най добрия за CAD 2D -3D
За КАД – XEON
@инж.Илиев
Какъв е опитът ти с XEON, можеш ли да споделиш малко повече информация. Аз лично на няколко пъти съм претеглял везните между XEON и и5/i7 и до сега не съм взимам XEON, така че нямам директен опит с него.
2 х XEON E5460 – За съжаление с 2D не се занимавам и не мога да дам никакво инфо, но за 3D (Frame Analysis и Static calculations) разликата с Intel® Core™2 Duo Processor E8500 е поне 2х. И двете сравнявани машини са 8GBt RAM.
For 64-bit AutoCAD 2014
Windows 8 Standard, Enterprise, or Professional edition, Windows 7 Enterprise, Ultimate, Professional, or Home Premium edition (compare Windows versions), or Windows XP Professional (SP2 or later)
Athlon 64 with SSE2 technology, AMD Opteron™ processor with SSE2 technology, Intel® Xeon® processor with Intel EM64T support and SSE2 technology, or Pentium 4 with Intel EM64T support and SSE2 technology
2 GB RAM (4 GB recommended)
6 GB free space for installation
1,024 x 768 display resolution with true color (1,600 x 1,050 recommended)
Internet Explorer 7 or later
Install from download or DVD
Additional requirements for large datasets, point clouds, and 3D modeling (all configurations)
Pentium 4 or Athlon processor, 3 GHz or greater, or Intel or AMD dual-core processor, 2 GHz or greater
4 GB RAM or more
6 GB hard disk space available in addition to free space required for installation
1,280 x 1,024 true color video display adapter 128 MB or greater, Pixel Shader 3.0 or greater, Microsoft® Direct3D®-capable workstation-class graphics card
Това е директно от сайта http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=15412189&linkID=9240617
Здравейте, понеже ми предстои смяна на компа, работя на civil 3D, какво ще ми препоръчате – колебая се за работна станция на Dell или HP, също така пробвали ли сте MAC. Благодаря предварително!