Каква видео карта ни трябва за CAD работна станция?
Ако работите с AutoCAD, ArchiCAD, Revit или друга CAD програма, рано или късно ще трябва да избирате видео карта. Това е важен момент, който не трябва да се подминава бързо. Отговорът е много лесен ако сте решили, че ви трябва сериозна работна станция (а не геймърска „щайга“) и имате съответния сериозен бюджет.
Всички специалисти (включително GraphiSoft и AutoDesk) препоръчват две продуктови линии професионални видео карти: nVidia Quadro и ATI FireGL. Ако сериозно се занимавате с CAD и работите предимно в 3D, карта от този клас е задължителна. Много разпространените GeForce са разпространени точно защото са идеално решение за масовия потребител, който ползва игри и офис приложения. За CAD работна станция тези карти не се препоръчват. За съжаление, няма да намерите конфигурация с такава карта на промоция в някой хипермаркет за 699лв. Само картата може да започне от 200лв и да надмине 5000лв. Принципът обаче е ясен, ако работите основно в 3D, не пестете от видео карта.
Много по-сложен става въпросът, когато имаме ограничен бюджет. Също така, дали ни трябва такава мощна (и скъпа) видео карта ако работим само или предимно в 2D? Тук вече колкото хора питате, толкова различни мнения ще получите. Когато нямате възможност да си вземете някоя от горните две карти, моят съвет е да проверите как AutoCAD поддържа тази карта. Потребителите на ArchiCAD могат да видят препоръките на Graphisoft за ArchiCAD.
Каква видео карта използвате Вие? Доволни ли сте? Коментирайте по-долу, за да споделите опита си.
Правилно. Реално „професионалните“ карти почват от 700-800лв. – за Nvidia Quadro 1700. Добра версия в последно време са ноутбуците от клас mobile workstation, които са екипирани с мобилната версия – Quadro 1700/2700/3700M. Има добри решения от HP, Dell i Lenovo. Така 3в1 получавате бърз компютър, преносим компютър и професионална видеокарта.
Когато говорим за преносими компютри, подходящи за CAD програми, това са наистина добри варианти.
Аз имам един HP Mobile Workstation 8710w, който е специално проектиран за такъв вид натоварване. Освен nVidia Quadro картата и хард дискът е на 7200rpm, което винаги е било проблем при преносимите компютри. При другите ми лаптопи на 5400, положението е направо трагично. Накратко, въпреки че съм скептичен към преносим компютър да се ползва за чертане, съм доста доволен от него и върши учудващо добра работа.
Имайте предвид, че професионалните серии видеокарти (Quadro/FireGL) използват графичните процесори от обикновените модели. С малко ровене в интернет може да се открият драйвери, които почти напълно превръщат вашата обикновена видеокарта в Quadro/FireGL (ако е възможно, зависи от модела) с близка производителност до тази на професионалната карта.
Погледнете на тази страница за ориентировъчна информация:
http://en.wikipedia.org/wiki/ATI_FireGL#Soft-mods
@Орлин Колев
Това беше вярно до преди 2-3 години, днешните карти имат защита против заиграване с драйверите.
Здравейте,колеги!
Относно профи или не, видео картите са нещо, за което трябва да си платим цената. Лично аз съм минал през доста профи карти и доста гейм карти точно с цел най-добра производителност при 3D max ( предимно там е моята работа). Смея да твърдя,че гейм карта от 1000лв по нищо не отстъпва на профи картите за 1-2000 лв. Това е лично мое твърдение и опит, не претендирам за нищо.
ПС: Благодаря на г-н Цукев за курсовете, очакваме новия старт с нетърпение!
Спорена работа на всички!
В интерес на истината и аз напоследък се ориентирам към геймърски карти… Просто за една и съща цена се получава по-добра производителност.
При професионалните карти обаче има едно сериозно предимство – стабилност и добра поддръжка на драйвери от Autodesk.
Всеки, на който му е „запецвал, „насичал“ или „забивал“ компютъра при елементарен чертеж на мощен компютър… знае за какво говора.